Szkolenie przeznaczone jest dla lekarzy dentystów, mających za sobą pierwsze zabiegi implantologiczne, chcących jednocześnie rozpocząć pracę
z szablonami chirurgicznymi.
Krok po kroku zostaną przedstawione etapy przygotowania pacjenta do zabiegu oraz właściwego zaprojektowania szablonu w stosunku do wirtualnej pozycji implantu, uwzględniającej ilość i jakość tkanek miękkich i kości.
Szkolenie zawiera elementy praktycznych ćwiczeń z projektowania szablonów na komputerach w oprogramowaniu DentiqGuide oraz wszczepiania implantów Thommen na modelach z wykorzystaniem szablonów i kaset implantologicznych do pełnej nawigacji.
Uczestnicy wezmą udział w analizie przypadków klinicznych na podstawie zdjęć fotograficznych i radiologicznych, zobaczą zabieg na żywo przeprowadzany przez wykładowcę oraz filmy re-live z zabiegów.
PROGRAM:
21/03/2024
Dzień I
10.00
- Krótka historia szablonów – początki projektowania szablonów, spojrzenie na szablony kiedyś i dziś.
- Techniczne aspekty wykonania szablonów – materiały do wykonywania szablonów, drukarki 3D, przygotowanie szablonu po wydrukowaniu.
- Rodzaje szablonów chirurgicznych – szablony implantologiczne, do zabiegów ortodontycznych, do resekcji wierzchołków korzeni zębów, do wydłużania koron klinicznych zębów.
11.30 Przerwa kawowa
- Przygotowanie pacjenta do wykonania szablonu – skanowanie, wyciski, tomografia. Jak przygotować pacjenta uzębionego, a jak bezzębnego?
- Zaplanowanie implantacji – pozycjonowanie implantów w odniesieniu do wirtualnego mock-upu, ze szczególnym poświęceniem uwagi tkankom miękkim i warunkom kostnym. Czy można zaplanować implantację tak, żeby nie dać się zaskoczyć?
13.00 Lunch
- Warsztaty praktyczne z projektowania szablonów – samodzielne zaprojektowanie dwóch szablonów chirurgicznych.
- Warsztaty praktyczne z implantacji z pełną nawigacją na modelach – implantacja z użyciem szablonów w dwóch zaplanowanych sytuacjach klinicznych.
16.30 Przerwa kawowa
- Przegląd filmów z zabiegów – szczegółowe omówienie zabiegów wraz z analizą projektu szablonu i warunków klinicznych.
19.30 Kolacja integracyjna
22/03/2024
Dzień II
10.00-18.00
- Omówienie raportu planowania implantacji oraz protokołu wiercenia – analiza na podstawie wybranych przypadków ze zwróceniem uwagi na najistotniejsze dla operatora zabiegu informacje.
- Przygotowanie szablonów do zabiegu – dezynfekcja i sterylizacja szablonów.
- Aspekty kliniczne przeprowadzenia zabiegu z szablonem – przedzabiegowe i śródzabiegowe postępowanie z szablonem, ocena dokładności zbiegu na podstawie porównania pozabiegowej tomografii z raportem planowania implantacji, z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania.
11.30 Przerwa kawowa
- Analiza przypadków klinicznych – ocena przed-, śród- i pozabiegowych zdjęć: fotograficznych i radiologicznych w odniesieniu do pozycji implantów i projektów szablonów. Co w przypadku, gdy pozycja implantu w tomografii pozabiegowej nie odpowiada idealnie projektowi?
13.00 Lunch
- Zabieg live – zabieg na żywo z wszczepienia implantów z wykorzystaniem pełnej nawigacji, ze szczegółowym omówieniem przed-, śród- i pozabiegowym przypadku pacjenta poddanego zabiegowi.
- Wykorzystanie szablonu po zabiegu – sytuacje, w których szablon po zabiegu może zostać jeszcze użyty.
16.30 Przerwa kawowa
- Powikłania – analiza na podstawie wybranych przypadków klinicznych: rodzaje powikłań, jak sobie z nimi radzić, jak ich unikać.
- Podsumowanie – Czy stosowanie szablonów faktycznie upraszcza zabieg?
18.00 Zakończenie
REJESTRACJA
Aby zarejestrować się na szkolenie należy wypełnić formularz na stronie kursu w zakładce „REJESTRACJA ON-LINE”.